więcej niż fotografia

Zawód: fotograf

Za miesiąc rozpoczynam trzeci rok prowadzenia własnej firmy. Co oznacza dla mnie dzisiaj zawód fotograf? Pamiętam przecież z jakimi obawami i jak długo zabierałam się za otwarcie własnej działalności. Wątpliwości było wiele: „czy sobie poradzę, czy utrzymam firmę, tak dużo formalności trzeba dopilnować”. Przez te dwa lata nie zawsze było łatwo i nie zawsze miesięczny przychód był wyższy niż koszty utrzymania. Jednak wytrwale pchałam działalność do przodu, starając się mieć zawsze dwumiesięczny zapas na firmowe koszty.

Kiedyś wydawało mi się, że zawód fotografa to zanikająca już specjalizacja. Przez lata pracy wielokrotnie byłam zrezygnowana i zniechęcona do szukania nowych zleceń, bo przecież „wszyscy mają aparaty i zdjęcia można zrobić za darmo, po co więc płacić komuś za to i w dodatku tak dużo?”. Niejednokrotnie spotykałam się ze ścianą, której nie mogłam przebić, gdy dochodziło do wyceny pracy. Kończyło się to później minimalnym wynagrodzeniem lub barterową usługą. A może ta ściana była tak na prawdę tylko w mojej głowie? Własna działalność gospodarcza nauczyła mnie odpowiedzialności i pewności swoich kompetencji. Ale szczerze przyznaję – to była długa droga poszukiwań odpowiedzi na pytanie: czy artysta może prowadzić biznes?

Własna firma to ciągłe tworzenie cennej listy kontaktów

Z perspektywy czasu dostrzegam ile pracy wymagało osiągnięcie poziomu, na jakim jestem teraz. I mogę przyznać, że ta droga nie należała do najłatwiejszych. Potrzeba było ogromnej samodyscypliny i wytrwałości. Nie mogłam sobie odpuścić i stwierdzić, że sukces sam przyjdzie, bo zapewne „sam przyjdzie odpowiedni klient i zleci duże zadanie do zrealizowania, w dodatku o artystycznym charakterze”. Tak się przecież nie dzieje. Przy własnej działalności o pracę trzeba cały czas zabiegać. Trzeba szukać nowych kontaktów, miejsc i kreatywnych rozwiązań. Do tego trzeba utrzymywać relacje z obecnymi klientami oraz pamiętać o ciągłym rozwoju branżowych kompetencji. I w dodatku zajmować się szeroko pojętym marketingiem. 

Zawodowy fotograf musi pracować nad zleceniem, które przyniesie mu dochód finansowy. Kropka. To praca jak każda inna, a artystyczne zapędy można odłożyć sobie na „czas wolny”. Przy pracy najważniejsze jest zadowolenie i zaspokojenie potrzeb klienta. I jeśli tą potrzebą będzie na przykład zestaw zdjęć żarówek i kabelków, to taką pracę trzeba po prostu wykonać z największą starannością i dobrym opanowaniem warsztatu pracy.

fotografia produktowa, zawód fotograf
* fotograf musi nauczyć się rzemiosła i pracy przy każdych warunkach – nawet jeśli są to nudne zasilacze i kabelki

Jak wyglądają początki w zawodowej fotografii?

Przede wszystkim jest to wejście w pewnego rodzaju rytm myślenia o fotografii. Codzienna praca, szukanie nowych możliwości i nowych okazji do zrobienia zdjęć, do poznania ludzi, pokazania swojego portfolio i oferty. To wszystko wymaga dużego poświęcenia czasu, uwagi, dużej otwartości i zaangażowania.

Tak naprawdę dopiero po kilku latach jesteśmy w stanie określić swoją specjalizację – dziedzinę fotografii, którą szczególnie cenimy oraz gdzie potrafimy skutecznie odnaleźć klienta. I tu nie ma drogi na skróty. Chcąc wejść na zawodowy rynek, trzeba po prostu nauczyć się rzemiosła i pracy przy każdych warunkach. A czy zdarzają się wyjątki od tej reguły i w szybkim tempie odnajdują drogę do sukcesu? Owszem… ale nie znam ich osobiście. Piszę więc z perspektywy własnego doświadczenia. Zanim doszłam do miejsca, w którym jestem teraz, musiałam przebrnąć przez różnorodne zlecenia fotograficzne.

fotografia produktowa, zawód fotograf,
* i nawet zwykły kabelek można sfotografować z wielką starannością | ISO 100, 1/10s f11

Pomyślmy więc sobie teraz o tych żaróweczkach. Niby temat banalny, ale jeśli dostajesz tuzin kartonów małych żaróweczek i kabelków do sfotografowania, zaczynasz zastanawiać się jak zrealizować to w szybki i łatwy sposób. Czy da się to zrobić w domowych warunkach, bez stołu bezcieniowego i studyjnych lamp? Pewnie, że tak! Trzeba jedynie wiedzieć jakie efekty pracy chce się otrzymać i jak powinna wyglądać taka fotografia. Przygotowanie odpowiednich warunków oświetleniowych jest już wtedy sprawą drugorzędną… nawet jeśli zza pleców zerka dwuletnie dziecko i „w między czasie” musisz przygotować obiad…3 thoughts on “Zawód: fotograf”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.