więcej niż fotografia

Nauka fotografowania to ciągłe szukanie kompozycji w kadrze

W jaki sposób buduje się dom? Najpierw stawia się solidne fundamenty, aby stał stabilnie. Dopiero później można myśleć o ścianach, dachu i przestrzeni wewnątrz. Analogicznie jest przy nauce fotografowania. Podstawą jest dobrze opanowana baza kompozycyjna, później parametry techniczne i styl wypowiedzi. Kompozycja to jednak nie tylko kształt i położenie elementów na zdjęciu. To przede wszystkim napięcie, które ma swoją wielkość i kierunek. Właśnie o te wzajemne oddziaływanie kierunkowych napięć chodzi przy rozumieniu czym jest kompozycja na zdjęciu.

Dlaczego to jest ważne?

Kompozycja definiuje pewną równowagę w statycznym obrazie. Jest to stan, w którym wszystkie czynniki, takie jak kształt, kierunek i położenie, oddziałują na siebie tak dalece, że żadna zmiana nie wydaje się już możliwa.

Dla przykładu spójrzmy na poniższe zdjęcia. Dwa prawie identyczne kadry. A jednak zdjęcie z lewej strony jest niewyważone. Główną przyczyną jest żółta lampa nad głową.

nauka kompozycji

Poprzez kształt i intensywność koloru lampy kadr nabiera kierunku. Niczym strzała, która podąża w prawą stronę. W naszej kulturze czytamy od lewej strony do prawej, dlatego w momencie, gdy pojawia się tak silny akcent po lewej stronie, nasza percepcja odbiera to jako kierunek całego zdjęcia w prawą stronę. I na tym zdjęciu nie ma niczego, co równoważyłoby taką jednokierunkowość. Kadr wymagał więc wprowadzenia zmiany. Tym elementem okazała się zgięta w kolanie i wysunięta w przeciwną stronę noga

Dobra kompozycja to również użyta perspektywa w kadrze, czyli kierunek z którego wykonano zdjęcie. Czasami wystarczy minimalnie wznieść się z aparatem w górę, by nadać portretowi jednolite tło podłoża. Dzięki temu tło nie rozprasza uwagi i do kadru nie przedostają się zbędne kolory czy budynek zza pleców.

kompozycja na zdjęciu

Fotografia to ciągłe szukanie kompozycji w kadrze. To praca, która wymaga dopasowania wielu elementów, nie tylko technicznych, jak parametry ekspozycji czy wybrana przestrzeń do sesji zdjęciowej, ale również pełna stylizacja, kontakt modela z fotografem i właściwe wyczucie kompozycyjne. I do tego trzeba się czasami sporo nachodzić…

nauka kompozycji

* Całą stylizację do sesji zdjęciowej przygotowała wrocławska stylistka Karina Mrozicka z KMStyle3 thoughts on “Nauka fotografowania to ciągłe szukanie kompozycji w kadrze”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.